| Faucet Type | Bathroom Sink Faucets |
|---|---|
| Installation Type | Widespread |
| Installation Holes | Two Holes |
| Number of Handles | Single Handle |
| Finish | Chrome |
| Style | Contemporary |
| Flow Rate | 2.5 GPM (9.46 L/min) |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 310 mm (12.2") |
| Spout Height | 200 mm (7.9") |
| Spout Length | 175 mm (6.9") |
| Installation Hole Distance | G1/2 connecting |
| Material | |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Faucet Handle Material | Zinc Alloy |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 1.5 |
| Shipping Weight (kg) | 1.8 |

