| Faucet Type | Kitchen Sink Faucets |
|---|---|
| Installation Type | Vessel |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Finish | Oil-rubbed Bronze |
| Style | Antique |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 310 mm (12.2 ") |
| Spout Height | 250 mm (9.85 ") |
| Spout Length | 170 mm (6.7 ") |
| Faucet center | Single Hole |
| Material | |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Faucet Handle Material | Zinc Alloy |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 0.95 |
| Shipping Weight (kg) | 1.5 |


