| Faucet Type | Bathroom Sink Faucet |
|---|---|
| Feature | Waterfall |
| Installation Type | Centerset |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Finish | Chrome |
| Style | Contemporary |
| Flow Rate | 1.5 GPM (5.7 L/min) max |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 129 mm ( 5.1 " ) |
| Spout Height | 79 mm ( 3.1 " ) |
| Spout Length | 90 mm ( 3.5 " ) |
| Spout Width | 77 mm ( 3.03" ) |
| Faucet center | Single Hole |
| Material | |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Faucet Handle Material | Zinc Alloy |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 1.5 |
| Shipping Weight (kg) | 1.9 |
