| Specification | |
|---|---|
| Faucet Type | Bathroom Sink Faucets |
| Installation Type | Vessel |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Finish | Chrome |
| Style | Contemporary |
| Flow Rate | 2 GPM (7.57 L/min) |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 355 mm ( 13.9 " ) |
| Spout Height | 235 mm ( 9.3 " ) |
| Spout Length | 165 mm ( 6.5 " ) |
| Spout Width | 24 mm ( 0.94" ) |
| Faucet center | Single Hole |
| Material | |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Faucet Handle Material | Zinc Alloy |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 1.82 |
| Shipping Weight (kg) | 2.38 |




