| Function | Sink Faucets |
|---|---|
| Feature | Centerset, Waterfall |
| Style | Contemporary |
| Finish | Chrome |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Faucet Total Height | 150 mm (5.9") |
| Spout Height | 75 mm (2.95") |
| Spout Length | 145 mm (5.7") |
| Spout Width | 92 mm (3.62") |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Glass |
| Faucet Handle Material | Zinc Alloy |
| Net Weight (kg) | 1.1 |
| Shipping Weight (kg) | 1.5 |





