| Function | Sink Faucets |
|---|---|
| Feature | Sensor, Centerset |
| Style | Contemporary |
| Finish | Chrome |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Faucet Total Height | 190 mm(7.48") |
| Spout Height | 120mm(4.72") |
| Spout Length | 120mm (4.72") |
| Faucet center | Single Hole |
| Valve Type | Solenoid valve |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Faucet Handle Material | Brass |
| Net Weight (kg) | 1.525 |
| Shipping Weight (kg) | 2.5 |






