| Function | Sink Faucets |
|---|---|
| Collection | Pure |
| Feature | Centerset |
| Style | Contemporary |
| Finish | Chrome |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Faucet Total Height | 321mm(12.64") |
| Spout Height | 223mm(8.78") |
| Spout Length | 180mm(7.09") |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Faucet Handle Material | Brass |
| Net Weight (kg) | 3.5 |
| Shipping Weight (kg) | 2.0 |






