| Faucet Type | Bathroom Sink Faucets |
|---|---|
| Feature | Touch/Touchless |
| Installation Type | Centerset |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Hands free |
| Finish | Chrome |
| Style | Contemporary |
| Flow Rate | 1.8 GPM (6.81 L/min) |
| Valve Type | Brass Valve |
| Battery Type | AC/DC |
| Cold and Hot Switch | No |
| Dimensions | |
| Overall Height | 120 mm ( 4.7 " ) |
| Spout Height | 95 mm ( 3.7 " ) |
| Spout Length | 170 mm ( 6.7 " ) |
| Spout Width | 55 mm ( 2.1" ) |
| Faucet center | Single Hole |
| Material | |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Faucet Handle Material | Zinc Alloy |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 1.02 |
| Shipping Weight (kg) | 2.2 |




