| Faucet Type | Bathroom Sink Faucets |
|---|---|
| Feature | Waterfall |
| Installation Type | Vessel |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Finish | Oil-rubbed Bronze |
| Style | Countertop |
| Flow Rate | 2.5 GPM (9.46 L/min) |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 265 mm ( 10.4 " ) |
| Spout Height | 155 mm ( 6.1 " ) |
| Spout Length | 165 mm ( 6.5 " ) |
| Faucet center | Single Hole |
| Material | |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 0.8 |
| Shipping Weight (kg) | 1.2 |





