| Faucet Type | Bathroom Sink Faucets |
|---|---|
| Installation Type | Centerset |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Finish | Oil-rubbed Bronze |
| Style | Antique |
| Flow Rate | 1.5 GPM (5.7 L/min) |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 195mm (7.67") |
| Spout Height | 85mm (3.34") |
| Spout Length | 140mm (5.51") |
| Faucet center | Single Hole |
| Material | |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Faucet Handle Material | Zinc Alloy |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 1.05 |
| Shipping Weight (kg) | 1.3 |




