| Faucet Type | Bathroom Sink Faucets |
|---|---|
| Feature | Waterfall |
| Installation Type | Vessel |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Finish | Oil-rubbed Bronze |
| Style | Traditional |
| Flow Rate | 2 GPM (7.57 L/min) |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 335 mm ( 13 " ) |
| Spout Height | 215 mm ( 8.5 " ) |
| Spout Length | 90mm ( 3.5" ) |
| Spout Width | 23 mm ( 0.9" ) |
| Faucet center | Single Hole |
| Material | |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Faucet Handle Material | Zinc Alloy |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 0.94 |
| Shipping Weight (kg) | 1.14 |

