| Faucet Type | Bathroom Sink Faucets |
|---|---|
| Feature | Waterfall, LED |
| Installation Type | Centerset |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Finish | Chrome |
| Style | Contemporary |
| Flow Rate | 1.8 GPM (6.81 L/min) |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 187 mm ( 7.36 " ) |
| Spout Height | 115 mm ( 4.52 " ) |
| Spout Length | 145 mm ( 5.70 " ) |
| Spout Width | 115 mm ( 4.52 " ) |
| Installation Hole Distance | 35 mm ( 1.4 " ) |
| Material | |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Stainless Steel |
| Faucet Handle Material | Zinc Alloy |
| LED Information | |
| LED Power Source | Water Flow |
| LED Color | Blue, Green, Red |
| LED turns Green between | 29-40℃(84-104℉) |
| LED turns Blue between | 0-28℃(32-82℉) |
| LED turns Red between | 41-48℃(106-118℉) |
| LED begins flashing between | 49-100℃(120-212℉) |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |
| Battery Included | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 1.6 |
| Shipping Weight (kg) | 1.92 |







