| Faucet Type | Bathroom Sink Faucets |
|---|---|
| Feature | Waterfall, LED |
| Installation Type | Centerset |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Finish | Chrome |
| Style | Contemporary |
| Flow Rate | 1.5 GPM (5.7 L/min) max |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 250 mm (9.9") |
| Spout Height | 115 mm (4.6") |
| Spout Length | 193 mm (7.6") |
| Spout Width | 120 mm (4.7") |
| Faucet center | Single Hole |
| Material | |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Faucet Handle Material | Brass |
| LED Information | |
| LED Power Source | Water Flow |
| LED Color | Blue, Green, Red |
| LED turns Green between | 25-40℃ (77-104℉) |
| LED turns Blue between | 0-25℃ (32-77℉) |
| LED turns Red between | 40-100℃ (104-212℉) |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 2.84 |
| Shipping Weight (kg) | 3.9 |

