| Faucet Type | Bathroom Sink Faucets |
|---|---|
| Feature | Waterfall, LED |
| Installation Type | Vessel |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Finish | Chrome |
| Style | Contemporary |
| Flow Rate | 1.5 GPM (5.7 L/min) max |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Battery Type | AA |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 290 mm ( 11.4 " ) |
| Spout Height | 185 mm ( 7.3 " ) |
| Spout Length | 130 mm ( 5.1 " ) |
| Spout Width | 96 mm ( 3.8 " ) |
| Faucet center | Single Hole |
| Material | |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Glass |
| Faucet Handle Material | Brass |
| LED Information | |
| LED Power Source | Battery |
| LED Color | Blue, Green, Red |
| LED turns Green between | 30-40℃ (86-104℉) |
| LED turns Blue between | 0-30℃ (32-86℉) |
| LED turns Red between | 40-50℃ (104-122℉) |
| LED begins flashing between | 50-100℃ (122-212℉) |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |
| Battery Included | No |
| Weights | |
| Shipping Weight (kg) | 1.08 |


