| Function | Sink Faucets |
|---|---|
| Feature | Centerset, LED |
| Style | Countertop |
| Finish | Chrome |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Faucet Total Height | 320 mm(12.6") |
| Spout Height | 208mm(8.19") |
| Spout Length | 110mm(4.33") |
| Spout Width | 45mm(1.77") |
| Faucet center | Single Hole |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Faucet Handle Material | Brass |
| LED Power Source | Water Flow |
| LED Color | Blue, Green, Red |
| LED turns Green between | 25-40℃ (77-104℉) |
| LED turns Blue between | 0-25℃ (32-77℉) |
| LED turns Red between | 40-100℃ (104-212℉) |
| Net Weight (kg) | 3.22 |
| Shipping Weight (kg) | 3.42 |






