| Feature | Waterfall, LED |
|---|---|
| Installation Type | Widespread |
| Number of Handles | Two Handles |
| Finish | Chrome |
| Style | Contemporary |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Dimensions | |
| Overall Height | 155 mm ( 6.1 " ) |
| Spout Height | 75 mm ( 3 " ) |
| Spout Length | 70 mm ( 2.8 " ) |
| Spout Width | 115 mm ( 4.53" ) |
| Faucet center | Single Hole |
| Material | |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Glass |
| Faucet Handle Material | Zinc Alloy |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 1.85 |
| Shipping Weight (kg) | 2.3 |




