| Faucet Type | Bathroom Sink Faucet |
|---|---|
| Installation Type | Vessel |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Finish | Nickel Brushed |
| Style | Countertop |
| Flow Rate | 1.8 GPM (6.8 L/min) |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 315 mm ( 12.4 " ) |
| Spout Height | 230 mm ( 9.1 " ) |
| Spout Length | 110 mm ( 4.3 " ) |
| Faucet center | Single Hole |
| Material | |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Faucet Handle Material | Zinc Alloy |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 1.9 |
| Shipping Weight (kg) | 2.3 |




