| Faucet Type | Bathroom Sink Faucets |
|---|---|
| Feature | Waterfall |
| Installation Type | Vessel |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Finish | Antique Brass |
| Style | Antique |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 315 mm (12.4 ") |
| Spout Height | 205 mm (8.1 ") |
| Spout Length | 160 mm (6.3 ") |
| Material | |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Faucet Handle Material | Brass |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 1.41 |
| Shipping Weight (kg) | 1.8 |


