| Installation Type | Widespread |
|---|---|
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Finish | Antique Brass |
| Style | Antique |
| Flow Rate | 1.5 GPM (5.7 L/min) |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 310mm(12.2") |
| Spout Height | 220mm(8.7") |
| Spout Length | 80mm(3.15") |
| Faucet center | Single Hole |
| Material | |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Faucet Handle Material | Zinc Alloy |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | Yes |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 0.9KG |
| Shipping Weight (kg) | 1.4KG |



