| Faucet Type | Bathroom Sink Faucet |
|---|---|
| Installation Type | Centerset |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Two Handles |
| Finish | Antique Brass |
| Style | Antique |
| Flow Rate | 1.5 GPM (5.7 L/min) |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 155 mm ( 6.1 " ) |
| Spout Height | 115 mm ( 4.5 " ) |
| Spout Length | 120 mm ( 4.7 " ) |
| Faucet center | Single Hole |
| Material | |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Faucet Handle Material | Brass |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |
| Weights | |
| Shipping Weight (kg) | 1.28 |





